⏰ SLUTAR SNART ⏰   🎉 FÖDELSEDAGSREA 🎉   Spara upp till 60%

Hobbii

Panettone

Light 87% Bomull, 7% Polyamid, 6% Metallfiber

Färg: Rose (03)
01
03
05
08
09
10
+6
Antal
Välj antal  –  Spara upp till 37%
Spara 24 kr 43 kr 67 kr
Lägg i kundvagn

Leverans
...
vardagar

Frakt från
...
Fraktfritt över
...

Vi har fått betyget Utmärkt på Trustpilot

Information om garnet

  • Tillverkare::
    Hobbii
  • Innehåll:
    87% Bomull, 7% Polyamid, 6% Metallfiber
  • Vikt:
    50 g
  • Löplängd:
    120 m
  • Garngrupp:
    Light
  • Rekommenderade stickor:
    4,5 mm
  • Stickfasthet:
    10 x 10 cm = 21 m x 29 v
  • Rekommenderad virknål:
    5,5 mm
  • Virkfasthet:
    10 x 10 cm = 14 m x 18 v
  • Tvättanvisning:
    Handtvätt / Får inte torktumlas
  • Hashtag:
    #hobbiipanettone

Vem har sagt att bomullsgarn inte både kan vara kul och glittrigt på samma gång?

Ett så himla unikt garn behöver ju ett unikt namn. Panettone påminner dig kanske mest om den italienska kakan som man äter under jul. Vi får aldrig nog av helgsdagsvibbar och även om det är utanför säsongen vill vi bara fortsätta garnfesten året runt!

Panettone består av 87% bomull, 7% polyamid och 6% glittriga metallfibrer. Vi rekommenderar att du använder 4,5 mm stickor till detta garn men du kan såklart även sticka med två trådar för ett tjockare resultat och en spralligare färgeffekt.

Färgpaletten är kul och sprallig, utan att ta bort pastellfärgerna som vi tycker så mycket om. De glittriga fibrerna är iblandat garnet på ett sätt så de inte alls känns mot huden. Garnet är perfekt till kläder, heminredningsprylar eller annat du tycker ska ha lite glitter och sprall.

Från och med nu lovar vi att du kommer känna dig Panettone-aktig året runt. 

Hitta mönster till denna produkt här: Mönster (26)

Jenny

jättefint garn som glittrar och skiftar färg i korta partier något strävt när glitter partierna kommer är o tänka på om man ärr känslig mot hur garnet känns, inget som påverkar slut resultatet dock.


Lisa

Ett underbart garn! Mycket behagligt att sticka med och metallfibrerna stör inte alls enligt mig. Blir superläckert!


Josefin

Ett favoritgarn sedan jag fick det i adventskalendern. Köpte det igen nu för ett linne.


Karin

Mycket vackert o effektfullt garn. Det blev en liten väska i färg 10.


Linnea

Superfint garn! Väldigt tåligt och slitstarkt!


Skriv en recension

Denna sida är skyddad av Recaptcha och tillämpas i enlighet med Googles integritetspolicy och användarvillkor.

      Produkten har lagts i kundvagnen
      Gå till kundvagn