Information
-
- Kategori:
- Green Weeks
-
- Tillverkare::
- Hobbii
-
- Innehåll:
- 52% bomull, 48% akryl
-
- Vikt:
- 200 g
-
- Löplängd:
- 800 m
-
- Rekommenderade stickor:
- 2,5 - 3,5 mm
-
- Stickfasthet:
- 10 x 10 cm = 25 m x 34 v
-
- Garngrupp:
- Fine
-
- Tvättanvisning:
- Skontvätt i 30°C / Får inte torktumlas
-
- Hashtag:
- #hobbiiazalea
Köp mer - Spara mer
Antal | Spara | Styckpris |
---|---|---|
2 | 14% | 188 kr. |
4 | 21% | 173 kr. |
6 | 35% | 142 kr. |
219 kr. 219 kr.
Hobbii Azalea består av en skön bomullsblandning i fyra tunna trådar som följs åt utan att vara hoptvinnade. Det ger möjligheter för de mest fantastiska färgskiftningar! Kombinationen av bomull och akryl ger en lätt och mycket behaglig garnkvalité, som är både andningsbar och mjuk. Akrylen ger lite elasticitet i garnet, ser till att formen bevaras och ger inte så mycket tyngd i ditt färdiga arbete, som exempelvis 100% bomull.
Azalea fås i många sköna färgkombinationer med ett ovanligt snyggt djup i färgerna. De stora, härliga nystanen på 200gr innehåller hela 800 meter garn. Det vackra färgskiftet i
garnet sker jämnt över nystanets fulla löplängd, en tråd åt gången. Det ger en supersnygg, långsam färgövergång.
Du bestämmer självklart själv vilken färg du ska börja eller sluta ditt projekt med, för du kan starta inifrån eller utifrån på nystanet. Cake-nystan är enkla att hantera, också när du är på språng. Det går åt cirka ett nystan Azalea till en sjal eller halsduk, men du kan också kombinera flera nystan för att t.ex. göra en sommarklänning eller sommartröjor där du vill skapa en snygg dip dye effekt.
Då Azalea är släkt med flera andra läckra garner i shopen så kan du redan nu hitta inspiration bland alla våra härliga mönster till andra garner av samma typ, som t.ex. Honolulu.
Mycket nöje!
Se mönster till garnet här: Mönster (37)
Sarah
Jag har virkat en sjal med Homebush (3) och den blev helt underbart mjuk och go. Var först orolig att det skulle trassla med alla trådar men garnet är väldigt följsamt och det är lätt att virka med.
Evelina
Fantastiskt fint garn att jobba med! Jag har virkat doilys, babyfiltar och barnmössor i detta garn med jättefint resultat!
Emma
Ett av mina favoritgarn. Härligt att virka med och resultatet blir så vackert!
Aleksandra
Härlig färgövergång, jag har gjort bebisfiltar som blir jättefina!
Ulrika
Underbart garn som resulterar i fantastiska sjalar!
Dela bilder av dina färdiga projekt med Azalea
Hjälp andra att hitta rätt garn till deras nästa projekt.
Dela bilder av blusar, mössor, vantar m.m. som du har stickat eller virkat med detta garn.
När du laddar upp en bild hos Hobbii bekräftar du samtidigt, att du har upphovsrätt till bilden och att du ger Hobbii rätt att använda bilden i marknadsföring på egna och externa hemsidor, härunder sociala medier.
Information
-
- Kategori:
- Green Weeks
-
- Tillverkare::
- Hobbii
-
- Innehåll:
- 52% bomull, 48% akryl
-
- Vikt:
- 200 g
-
- Löplängd:
- 800 m
-
- Rekommenderade stickor:
- 2,5 - 3,5 mm
-
- Stickfasthet:
- 10 x 10 cm = 25 m x 34 v
-
- Garngrupp:
- Fine
-
- Tvättanvisning:
- Skontvätt i 30°C / Får inte torktumlas
-
- Hashtag:
- #hobbiiazalea