Leverans 2-6 vardagar
Frakt från 55 krFri frakt på beställningar över 699 kr
Vi har fått betyget Utmärkt på Trustpilot
Information om garnet
-
- Kategori:
- Födelsedagsrea
-
- Tillverkare::
- Hobbii
-
- Innehåll:
- 40% akryl, 30% alpacka, 30% polyamid
-
- Vikt:
- 25 g
-
- Löplängd:
- 225 m
-
- Garngrupp:
- Lace
-
- Rekommenderade stickor:
- 4 - 5 mm
-
- Stickfasthet:
- 10 x 10 cm = 22 m x 27 v
-
- Tvättanvisning:
- Handtvätt / Får inte torktumlas.
-
- Hashtag:
- #hobbiialpacablaze
Alpaca Blaze är mjukt som smör. En skön blandning med fina alpackafibrer, som inte kliar eller sticks. Det fungerar fantastiskt som följetråd där den kan ge ditt fina handarbete volym, utan att det blir tungt. Föreställ dig ett stickat lätt, fluffigt moln in i en tröja.
Om du vill sticka en tröja på stora stickor, kan du kombinera två eller flera trådar Alpaca Blaze. Blanda eventuellt färger i nyanser som är nära varandra för ett vackert melerat utseende, eller få en glidande övergång genom att byta ut en tråd åt gången. Den sköna
blandningen med fina alpackafibrer ger ett superlätt och luftigt resultat, som är svårt att hitta i andra garntyper. Alternativt är Alpaca Blaze också perfekt som följetråd till exempelvis en tunn ull eller alpacka, om du vill ge ditt handarbete ett fluffigt sken.
Om du vill ha den luftiga lätta fyllnaden som du t.ex. också hittar i vårt mycket populära Diablo, men inte önskar att ha mohair, då är Alpaca Blaze en bra ersättning. Den fäller inte som ett mohairgarn, och är ett prisvänligt alternativ till exempelvis en kid silk.
Fattas du inspiration till ett projekt? Du kan kanske ta en titt på våra mönster med Diablo. Stickfastheten är den samma på de två typerna av garn, så du kan absolut använda samma mönster.
Hitta mönster till denna produkt här: Mönster (124)
Kim
Använde detta för att göra petiteknits sophie scarf, absolut älskar! Färgen är underbar och materialet är mjukt och behagligt!
Sara
Supermjukt, inte alls sticksigt som mohair är. Blev också glatt överraskad över hur jämn och tunn tråden var.
Andrea
Supermjukt garn och inte alls stickigt. Har använt det som en andra tråd till ett par koft-projekt.
APOSTOLIA
Otroligt mjuk och perfekt att använda tillsammans med andra garn men också för sig själv!
Kleopatra
Supermjukt och lent, virkade med dubbel tråd och det var väldigt lätt att arbeta med. (: