Leverans 2-4 vardagar
Frakt från 55 krFri frakt på beställningar över 699 kr
Vi har fått betyget Utmärkt på Trustpilot
Information om garnet
-
- Tillverkare::
- Cewec
-
- Innehåll:
- 60% Mohair, 40% Akryl
-
- Vikt:
- 50 g
-
- Löplängd:
- 150 m
-
- Garngrupp:
- Bulky
-
- Rekommenderade stickor:
- 6 mm
-
- Stickfasthet:
- 10 x 10 cm = 16 m x 26 v
-
- Tvättanvisning:
- Maskintvätt 30ºC / Torkas plant
-
- Hashtag:
- #hobbiidolcemohairmulti
Dolce Mohair Multi är en blandning av 60% kid mohair och 40% akryl med en distinkt struktur av tvinnade trådar med spännande färgskiftningar. Mohairen ger det italiensktillverkade garnet sitt ljuva utseende med mysig mjukhet medan akrylen stödjer den känsliga fibern och tillför hållbarhet.
Färgspelet i Dolce Mohair Multi ser fantastiskt ut i vardagliga stickade plagg och accessoarer som du vill ha nära huden. De spännande färgbytena är oregelbundna och kan vara längre eller kortare beroende på vald nyans.
Dolce Mohair Mohair kan stickas som en enda tråd eller kombineras med en enfärgad färg för en mer diskret look. Garnet rekommenderas för stickor i storlek 6 mm, men beroende på önskad look och textur föreslår vi att du provar större eller mindre stickor.
OBS! Observera att du får ett nystan per enhet som du köper. På grund av de långa färgbytena kan nystanen se väldigt olika ut från varandra, eftersom vissa färger kan gömma sig inuti nystanet. Bilderna med flera nystan är endast till för att illustrera denna färgförändring.
Hitta mönster till denna produkt här: Mönster (1)
Det finns ingen recension om denna produkt.