Andra förslag




Leverans 3-7 vardagar
Frakt från 55 kr.Fri frakt på beställningar över 699 kr.
Vi har fått betyget Utmärkt på Trustpilot
Information om garnet
-
- Tillverkare::
- Friends
-
- Innehåll:
- 100% Bomull
-
- Vikt:
- 50 g
-
- Löplängd:
- 75 m
-
- Garngrupp:
- Light
-
- Rekommenderade stickor:
- 3,5 - 4 mm
-
- Stickfasthet:
- 10 x 10 cm = 20 m x 26 v
-
- Rekommenderad virknål:
- 4 - 4,5 mm
-
- Virkfasthet:
- 10 x 10 cm = 15 m x 18 v
-
- Tvättanvisning:
- Maskintvätt 40ºC / Får inte torktumlas / Torkas plant
-
- Hashtag:
- #hobbiifriendscotton8/8
Vi kan verkligen inte få nog av vår fantastiska Friends Cotton 8/8.
Bomull är ett fantastiskt, starkt, hållbart, andningsbart, absorberande och lätt naturmaterial. Friends Cotton 8/8 har inte mindre än alla dessa egenskaper och är gjord av 8 trådar spunna tillsammans.
Alla nyanaser har valts ut med omtanke för att skapa ett komplett utbud som sträcker sig från starka färger till pastell och mörkare färger.
Hela sortimentet kommer med vår "easy start" utdragbara flik, vilket gör det mycket lättare att hitta början på ditt nystan.
Bomull är också lätt att ta hand om vilket gör Friends Cotton 8/8 så mångsidigt att du kan göra vad som helst av det. Behöver du lite inspiration? Vi rekommenderar det för saker till hemmet som disktrasor, grytlappar, väskor och mattor. Det passar även bra till alla sorters plagg till spädbarn, barn och vuxna. Och låt oss inte glömma gosedjur, amigurumis och söta djur. Bomull ger en fin maskdefinition och kommer fungera perfekt till strukturmönster.
Visst är du redan lite kär i Friends Cotton 8/8?
Garnet är OEKO-TEX®-certifierat (nr. 2276-367). Se mer information om certifieringen på https://www.oeko-tex.com/en/
Om Friends familjen
Färgerna på garnerna som ingår i Friends familjen är bokstavligen vänner!
Detta betyder att färgnumren motsvarar samma färg i alla olika Friends garner. Beställer du två olika garner med samma färgnummer kommer de att matcha. Observera att det kan skilja sig åt något från fiber till fiber.
Ha det så kul med att kombinera och matcha dom i alla dina projekt.
Hitta mönster till denna produkt här: Mönster (102)
Astrid
jättefint och prisvärt garn i väldigt många underbara färger, tips! färg 40 och 41, dem två röda är väldigt lika i färgen, så välj bara en av dem om du tänkt nåt med flera olika nyanser, då man knappt ser skillnad på dem
Alice
Passar perfekt till granny squares. Trådar sig men vilket bomullsgarn gör inte det. Kan vara lite svårt att arbeta med som nybörjare men man lär sig snabbt hur man ska hantera det.
Susanna
Mycket trevligt garn att jobba med. Projekten växer i behaglig hastighet. Trådar sig men ställer inte till det så mycket.
Frida
Mjukt och lätt att arbeta med.
Använde vitt och svart och färgerna är klara, inge grått.
Nina
Mitt favoritgarn till virkning!
Trådar sig inte som andra bomullsgarn och prisvärt.